Odvážným podnikatelům štěstí přeje

Odvážným podnikatelům štěstí přeje

Odvážným podnikatelům štěstí přeje

Jak opustit zónu komfortu představí Markéta Raková v únoru 2015 v rámci pražského Veletrhu řešení.

Zeptali jsme se paní Rakové na podrobnosti.

Motivem únorového Veletrhu řešení je hledání odpovědí na otázku jak podnikat chytře a s odvahou. Kterou z těchto dvou položek považujete za důležitější?

Nemá samozřejmě smysl jít po hlavě a s odvahou do nepromyšlených a ne zrovna chytrých projektů. To končívá špatně, i když měl podnikatel odvahy na rozdávání. Ale potkala jsem i řadu lidí s výborným nápadem, kteří nedokázali sebrat odvahu jít do rizika a jejich nápady stále ještě odpočívají na dně šuplíku. A co z toho je důležitější? Řekla bych, že ideální je mít oboje. Chytré nápady i odvahu je uskutečnit.

Ve své anotaci mluvíte o opuštění zóny komfortu. Jak si ji můžeme představit? A proč vlastně je špatně, když v ní zůstáváme?

Naše komfortní zóna je to, co je nám dobře známé. Tam děláme opakovaně stejné věci stejným a důvěrně známým postupem, automaticky, bez nutnosti přemýšlet a překonávat sami sebe. To je pro spoustu běžných věcí samozřejmě dobré, ale na druhou stranu se tak neučíme nic nového. Teprve když vykročíme z této zóny bezpečí, můžeme se něco nového naučit a růst. A to někdy bolí, je to pro nás nekomfortní. Jako děti to podstupujeme dnes a denně a dokonce s nadšením. Ale čím jsme starší, tím méně se nám zpravidla chce dělat kroky do neznáma. Ale při podnikání to je často začátek stagnace. Zvláště v dnešní době plné změn.

Pokračování