Přiměřená investice do ochrany IT

Přiměřená investice do ochrany IT

Přiměřená investice do ochrany IT

Zeptali jsme se pana Krejčíře na podrobnosti.

Přiměřená investice do ochrany IT

IT kriminalita, fenomén dvacátého a hlavně jednadvacátého století. Akční filmy jsou plné hackerů a počítačových démonů. Jaká jsou Vaše zkušenosti a poznatky z praxe. V jaké míře se tyto nekalé praktiky dějí a jak často?

 

V akčních filmech samozřejmě vypadá dobře temná místnost, v ní svítící monitory a skupina hackerů, kteří právě stahují tajná data z vládního serveru. V praxi je potřeba si uvědomit, že aby někdo investoval čas a energii do krádeže dat, tak pro něho musejí být něčím zajímavá. V drtivé většině případů je ztráta a zneužití dat způsobena vlastními zaměstnanci, a to ještě spíše jejich nepozorností nebo nedbalostí, než zlým úmyslem.

Jak se stavíte k nejčastějšímu typu komentáře „jsme tak malá firma, že si nás nikdo za cíl určitě nevybere“?

Pravděpodobnost cíleného útoku je opravdu nízká. Ale například není to tak dávno, kdy tiskem proběhla zpráva o viru, který zašifruje obsah disku vašeho počítače. Data tam sice stále máte, ale dostanete se k nim teprve po zakoupení klíče, který vám hackerské skupina prodá třeba za 500 dolarů. Nebo stačí, aby někdo zneužil jejich mailserver k rozesílání spamu. A rázem se jejich doména ocitne na blacklistu a všechny servery začnou jejich poštu blokovat.

S touto otázkou také souvisí, zda existuje nějaké praktické řešení pro malé firmy a živnostníky, kdy jsou pořizovací náklady v řádu tisíců korun?

Úplným základem je použití některého bezpečnostního balíčku, který poskytuje komplexní ochranu před viry, malware, phishingovými útoky a dalšími hrozbami. Dokáže ochránít notebook i poštovní nebo souborový server a je možné jej pořídit v řádu jednotek tisíc korun ročně, včetně průběžné aktualizace virové databáze.

 

Pokračování